W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi jest narażonych na depresję. Stresująca praca, problemy rodzinne – to wszystko przyczynia się do tego, że gorzej się czujemy.
A kiedy wybrać się do lekarza? Co nas powinno zaniepokoić? Objawami depresji są: smutek, brak radości życia, zaburzenia snu (nie możemy spać lub jesteśmy ciągle senni), brak energii, który utrudnia nam pracę oraz dolegliwości somatyczne. Takie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza specjalisty. Czasami jesteśmy błędnie diagnozowani i najczęściej trafiamy pod opiekę lekarza rodzinnego lub neurologa. Najczęściej lekarze przepisują nam wtedy leki uspokajające i nasenne, które po pięciu tygodniach stosowania uzależniają.
Gdy trafimy do psychiatry, w pierwszej kolejności przepisuje nam antydepresanty, które nie zawsze są potrzebne.
Leczenie depresji nie jest łatwe, dlatego warto znaleźć dobrego lekarza, który postawi prawidłową diagnozę. W pierwszej kolejności powinien skierować nas na badania.
Ruch to w wielu przypadkach, doskonała metoda na leczenie depresji. Chorym zaleca się codzienne spacery lub zajęcia sportowe. Pacjenci dzięki temu odzyskują energię i zaczynają znowu interesować się życiem.
W określeniu rodzaju depresji, może nam pomóc doświadczony psycholog lub psychiatra. Czasami jednak konieczne jest leczenie farmakologiczne. Lekarstwa dobierane są, w zależności od rodzaju depresji, na jaką cierpimy. Warto jednak wiedzieć, że antydepresanty nie przynoszą natychmiastowego rezultatu. Potrzeba od 4 do 6 tygodni, by odczuć działanie leku. Należy także pamiętać o tym, że lekarstw nie wolno samemu odstawić. Musimy to zrobić po konsultacji z lekarzem.