Leczenie schizofrenii jest bardzo trudne – obejmuje różne metody, zajmuje kilka lat, a ponadto zależy od indywidualnych możliwości pacjenta. Pierwszym krokiem jest zastosowanie odpowiednich leków, dających efekt uspokojenia i działających antydepresyjnie. W przypadku silnych objawów może być też konieczna hospitalizacja lub inna, aczkolwiek także zamknięta forma leczenia – chociażby w specjalnym ośrodku dla schizofreników.
Jeśli chodzi o leczenie schizofrenii Warszawa, Wrocław, ale i mniejsze miasta mają dość sporo gabinetów. Warto jednak zwrócić uwagę, czy ten, na który chcemy się zdecydować, nie ogranicza się wyłącznie do leczenia farmakologicznego. Drugim bowiem (aczkolwiek zdecydowanie najważniejszym) etapem leczenia jest psychoterapia. To dzięki niej choremu uda się zmniejszyć poczucie wyobcowania i lęku, a także wyrobić odpowiednie zachowania umożliwiające właściwe egzystowanie w normalnym życiu.
W nieleczonej schizofrenii co prawda ustępują urojenia, ale w zamian utrwalają się niewytłumaczalne zachowania czy zanik emocji. Właśnie dlatego konieczne jest trwałe i dobre leczenie. Czy jest nadzieja na całkowite wyleczenie? Raczej nie, aczkolwiek istnieje szansa na względnie normalne przystosowanie się do społeczeństwa. Dość zresztą powiedzieć, że na chorobę tę cierpiało wielu artystów, naukowców czy nawet laureatów nagrody Nobla. Jeszcze raz jednak: jeśli chodzi o leczenie schizofrenii Warszawa, Wrocław, a także wiele mniejszych miast ma dużo gabinetów, które – jeżeli i my zmagamy się z tą chorobą – koniecznie trzeba odwiedzać.